Zdraví

Konopí – kontroverzní lék, který může pomoci i seniorům

Ilustrační foto | Zdroj: Internet

Praha 27. listopadu – Uvolnění prodeje léčebného konopí a jeho zavedení do běžných lékáren se v České republice setkalo s dvojí reakcí. Zastánci jeho léčebných účinků se neskrytě zaradovali, zato jeho odpůrci otevřeně vyjadřovali obavy z možného dopadu na zdraví uživatelů a vzniku závislosti.

Mnoho lékařů z celého světa již konopí jako léčebný prostředek k řešení zdravotních problémů svých pacientů používá. Kvitují hlavně jeho pozitivní účinky při léčbě revmatismu, Parkinsonovy choroby, anorexie i několika kožních onemocnění, jako je například atopický ekzém či lupenka. Na druhé straně však také upozorňují, že užívat pravidelně konopí je vysoce rizikové pro určité skupiny obyvatel. Jedná se zejména o pacienty trpící různými psychickými potížemi, jako jsou deprese či úzkostné poruchy, kde v tomto případě může užívání konopí způsobit nenávratné poškození mozku či zhoršit pacientův psychický stav.

V České republice je koupě léčebného konopí možná pouze v lékárnách a na lékařský předpis. Stát tak omezuje neoprávněné zneužití této látky, která se za poslední dvě dekády stala žádanou komoditou na černém trhu s drogami. Díky průměrné ceně 250,- korun za jeho gram nabízený v lékárnách je však otázkou, do jaké míry se zmíněná regulace ve statistikách černého obchodu projeví. Cena konopí je zde totiž řádově stejná či spíše nižší.

Druhotným efektem je také to, že určité procento pacientů, kterým konopí pomáhá, se kvůli vysoké ceně uchyluje k jeho domácímu pěstění. Rostliny sice používají čistě jen k léčebným procedurám, porušují tak ale platný zákon. Všeobecně rozšířeným mýtem je tvrzení, že stát povoluje pěstování maximálně pěti rostlin konopí pro osobní účely. Není to však pravda. Počet pěti rostlin jen odděluje, z hlediska zákona, hranici mezi přestupkem a trestným činem. Pokud tedy léčebné konopí pěstujete doma a policie ho u vás objeví, spáchali jste přestupek. Rozdíl mezi povolením a přestupkem je zřejmě všem patrný na první pohled.

Na druhou stranu jsou však lidé, kterým užívání konopí pomáhá například od silných bolestí a kteří si nemohou dovolit utrácet několik set korun týdně za svou dávku. Jsou tak v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně na ně většinová společnost za jeho pěstování pohlíží jako na obyčejné uživatele drog a omamných látek, na straně druhé jim jejich lékař užívání konopí po komplexním vyšetření doporučil a kvůli jeho vysoké ceně jsou nuceni podstupovat případné problémy se zákonem.

Možná je problematika spojená s užíváním konopí otázkou dalšího vývoje české společnosti a vědeckého výzkumu, který však již nyní, jak bylo zmíněno v úvodu článku, možné léčebné účinky konopí u některých chorob připustil. 

Autor: Senivia

Chceme znát váš názor
obsah sbalíte kliknutím zde obsah rozbalíte kliknutím zde

Stále hledáte? Zkuste vyhledávání nebo nám napište.

Přihlášení


Zapomněli jste heslo?

Zavolejte zdarma na zelenou linku portálu Senivia.

V přípravě

Poradíme Vám, jak pracovat s portálem, zodpovíme Vaše dotazy nebo pomůžeme vyřešit aktuální životní situaci.